Kogeneracja odpowiedzią na szczytowe zapotrzebowanie na prąd

W grudniu zanotowano najwyższe chwilowe zapotrzebowanie na moc w naszym kraju. Według PSE było ono wyższe od poprzedniego „rekordu” aż o 313 MW. Ten pik energetyczny jednoznacznie wskazuje na konieczność rozbudowy lokalnych, elastycznych, ekologicznych i racjonalnych ekonomicznie źródeł energii.

W dniu 10 grudnia o godzinie 13:15 padł krajowy rekord zapotrzebowania na moc. Według Polskich Sieci Elektroenergetycznych zarządzających Krajowym Systemem Elektroenergetycznym wyniosło ono 26 817 MW i było wyższe od poprzedniego „rekordu” aż o 313 MW.

Ten pik energetyczny związany był ze szczytem zapotrzebowania generowanego nie tylko przez przemysł ale również gospodarstwa domowe, które w zimowych miesiącach roku zużywają znacząco więcej prądu. Wskazuje to jednoznacznie na konieczność rozbudowy lokalnych źródeł energii, które dzięki swojej lokalności i elastyczności produkcji nie tylko pozwolą na szybką odpowiedź na chwilowe potrzeby energetyczne lokalnych społeczności, ale również zadbają o ekologię oraz racjonalny ekonomicznie koszt jej wytworzenia.