Centrum badań technologii OZE

Rosnąca popularność odnawialnych źródeł energii wymaga ich gruntownej analizy i oceny praktycznych możliwości wytwórczych dostępnych na rynku technologii.

Rosnąca popularność odnawialnych źródeł zarówno jako energii produkowanej przemysłowo, jak i uzupełnienia domowego zapotrzebowania na prąd, w połączeniu z coraz większym wyborem dostępnych technologii i konkurencją na rynku oferowanych systemów wymagają ich gruntownej analizy i oceny praktycznych możliwości zarówno dla dużych odbiorców, jak i przydomowych źródeł energii odnawialnej.

Centrum Badawczo-Rozwojowe Technologii Smart City będące częścią Grupy Kogeneracja Zachód SA w ramach realizowanych projektów prowadzi badania praktycznej sprawności wytwórczej technologii OZE wykorzystującej energię słoneczną oraz wiatrową. Analizowane są dostępne na rynku rozwiązania zarówno w obszarze modułów fotowoltaicznych, systemów trackingowych, turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu, jak i infrastruktury przesyłowej DC/AC ze szczególnym uwzględnieniem różnych technologii stosowanych w przetwornikach mocy i oprogramowania.

Realizowane badania pozwalają uzyskać kluczowe z punktu widzenia ekonomiki oraz ekologii informacje zarówno w obszarze planowania wytwarzania słonecznej i wiatrowej energii odnawialnej, jak i optymalizacji biznesowej inwestycji w budowę instalacji fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych. Mnogość dostępnych technologii wytwórczych OZE oraz liczne programy wsparcia inwestycji sprawiają, że zainteresowanie takimi rozwiązaniami rośnie z każdym miesiącem. Wychodząc na przeciw biznesowym oczekiwaniom rynku laboratorium Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Smart City Grupy Kogeneracja Zachód S.A. mieszczące się na terenie Zakładu Energetyki Cieplnej w Białogardzie pomaga w wyborze najlepszych technologii oraz planowaniu realnej sprawności wytwórczej odnawialnych źródeł energii.