Monitorujemy jakość powietrza

Kogeneracja Zachód monitoruje jakość powietrza i przekazuje w czasie rzeczywistym informacje o aktualnym poziomie pyłów zawieszonych na obszarach, w których dostarczamy energię oraz tam gdzie wykorzystywane są jeszcze technologie wykorzystujące spalanie paliw stałych.

Kogeneracja Zachód monitoruje jakość powietrza i przekazuje w czasie rzeczywistym informacje o aktualnej sytuacji za pośrednictwem serwisu internetowego oraz aplikacji na smartfony.

Według corocznych raportów Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) jakość powietrza w Polsce jest bardzo zła, przez co na powikłania będące skutkiem zanieczyszczenia powietrza i wysokiego stężenia pyłów zawieszonych PM przedwcześnie umiera blisko 50 tysięcy osób.

Dlatego wierzymy, że nasze działania biznesowe skierowane na poprawę jakości środowiska, w którym żyjemy poprzez dostarczanie ekologicznych i wysokosprawnych elektrociepłowni kogeneracyjnych przyczyni się do poprawy komfortu życia Polaków. Naszym kolejnym krokiem mającym wpływ na poprawę sytuacji jest zwiększenie świadomości ludzi, a także umożliwienie lokalizacji źródeł problemu i najbardziej newralgicznych miejsc. Dlatego właśnie w miastach, w których dostarczamy ekologiczną energię we współpracy z Airly.eu budujemy sieć sensorów jakości powietrza, które dzięki zaplanowanemu ulokowaniu umożliwiają monitorowanie smogu w różnych częściach miasta – zarówno tych, w których dostępne jest ciepło systemowe dostarczane przez nasze elektrociepłownie kogeneracyjne, jak i miejscach gdzie niestety wciąż jedynym źródłem ciepła są niskowydajne i nieekologiczne przydomowe piece opalane paliwem stałym.

Szamotuły to pierwsze miasto, które wyposażyliśmy w profesjonalne czujniki Airly wyposażone w sensory jakości powietrza z przekazującymi dane w tzw. real-time. Naszym kolejnym celem jest zbudowanie sieci sensorów w pozostałych lokalizacjach, w których Spółka działa lub zamierza realizować swoje inwestycje!

Aktualny poziom zanieczyszczeń PM1, PM2.5 oraz PM10 w Szamotułach można śledzić TUTAJ, a w Białogardzie TUTAJ.